Jurta
Jurta je stavba kruhového tvaru na první pohled působící jako trochu větší a robustnější stan. Zdání však klame. Stavba je tvořena kruhovou podlahou většinou z tvrdého dřeva. Dále pak dřevěným roštem a obložkami na dveře, které zároveň slouží jako stěny. Střecha z dřevěného rámu s kruhovým oknem zajištuje dostatek světla. Vše je doplněno vlněnou izolací a několika plachtami. Originální jurty z Mongolska mají dvě plachty, nepromokavou bavlněnou a bílou proti UV záření. Čeští výrobci používají plachty ze syntetických materiálů, které jsou vlastnostmi i trvanlivosti na daleko vyšší úrovni.
Dispozice a vybavení
Jurty se svým průměrem pohybují od 3 do 20 metrů a od toho se odvíjí možnosti jejich využití. Prostor uvnitř je zpravidla rozvržen do několika částí na sebe otevřeně navazujících. Většina jurt je vytápěná kamny na tuhá paliva, proto jsou vybaveny izolačním komínem. Nabízí také sociální zařízení s možnostmi napojení na sítě. Většina jurt u nás je využívána jako kanceláře, rekreační ubytování nebo zázemí pro lesní školku. Podle toho je také volen nábytek a zbytek vybavení.
Cena a možnosti financování
Cena jurt se pohybuje od 130 do 600 tisíc a opravdu záleží, od koho a v jaké kvalitě nakupujete. Je potřeba počítat s tím, že ty největší průměry mohou stát i milion. Na jurtu nelze získat hypotéku. Podle zkušeností a rad získaných při psaní tohoto článku si dovolím doporučit české výrobce, kteří svůj výrobek už mají velice dobře promyšlený a vyzkoušený v našich klimatických podmínkách.
Stavební povolení
Stavební povolení na jurtu netřeba, je-li na stavebním pozemku, kde už stojí dům. V tomto případě tvoří takzvanou doplňkovou stavbu a není ani nutný zápis do katastru.
Mobilita
Jurta se dá složit. Tudíž ji můžete jednoduše přestěhovat bez nutnosti zajišťovat drahou a složitou dopravu. Celý proces trvá asi týden a zvládne ho zručný pětičlenný tým.