Alternativní bydlení
Alternativní bydlení je pojem, který jsem vymyslel koncem roku 2009. Tehdy jsem dostal nabídku na využití maringotky s pozemkem na okraji Olomouce. Po prvotní obhlídce jsem si snažil dohledat informace k rekonstrukcí maringotky na internetu a zjistil jsem, že se jedná o nedostatkové zboží a tyto informace je obtížné získat. Chvilku jsem si tak pohrával s myšlenkou, jak začít, a FB skupina v té době dávala největší smysl. Byl to způsob, jak sdružit lidi se stejným problémem a zájmem z celé republiky.
Pojem a název Alternativní bydlení tak měl zaštítit veškeré stavby, které byly jiné než zděný dům nebo klasická dřevostavba. Měl za úkol sdružit tyto projekty a informace o nich na jednom místě. Od kontejnerových a mobilních domů přes slámové domy až po malé tiny housy nebo maringotky. Chtělo to trochu času, ale dnes je tento název zaběhlý a každý ví, co si pod ním představit. Navíc poslední dva roky se setkávám s tím, že pojem „alternativní bydlení“ je běžně používán v odborných článcích nebo v reportážích.

Skupina na začátku dostala název ,,Alternativní bydlení“. Bohužel moc dobře nefungovala a po několika měsících jsme měli asi 400 členů. Proto jsem se rozhodl pro malou úpravu v názvu a skupinu přejmenoval na dnešní název ,,Alternativní bydlení (maringotka, mobilheim, kontejnerové domy atd.)“. Po třech letech naše skupina díky různým spolupracím přesáhla 50 tisíc členů. Dnes má skupina 116 336 členů k datu 15. 1. 2024. Díky tomu sdružuje obrovské množství různých projektů a jejich tvůrců. Nabízí také možnost se zeptat přímo nebo dokonce navázat spolupráce či partnerství. Dává příležitost nechat se inspirovat nebo si vybrat dům od prověřené firmy, u které jednoduše dohledáte recenze a hodnocení.
Web
Po založení skupiny si lidé zvykli se na nás obracet s dotazy nebo různými požadavky. Po čase se některé dotazy začaly opakovat někdy i v desítkách za měsíc, týkalo se to zejména stavebního povolení nebo programu, ve kterém laik zvládne domek navrhnout ve formě přehledného modelu. Takže po období, kdy jsme na nejčastější dotazy odpovídali připravenými texty s informacemi nebo kontakty na lidi, přišel moment, kdy nám informační web začal dávat velký smysl.
Proto jsme nejdříve na několik měsíců spustili zkušební verzi webového magazínu o alternativním bydlení s doménou www.dumdomega.cz A následně ji nechali přestavět na zakázku pro naše požadavky, což je aktuální podoba webu. Bylo to nutné pro přehledné a jednoduché uspořádání většího obsahu, který máme v úmyslu postupně aktualizovat a zveřejňovat.
Youtube kanál i videa na něm jsou zatím v pilotní verzi. Máme však v týmu šikovné spolupracovníky a spousta návštěvníků webu nás žádá, zda bychom je nemohli odkázat na nějaký video obsah. Bohužel nestranného a neprodejního video obsahu je v češtině velmi málo. Rozhodli jsme se tak oprášit znalosti editace a tvorby videí a občas materiál, který máme k dispozici, vydáme v podobě videa. Časem máme v plánu některé články též namluvit pro lidi, kteří mají raději audio obsah.

Obytný kontejner jako rekreační stavba
Obytné kontejnery byly donedávna brány jen jako doplňkové prostory na stavbách. Poslední dobou jsou však stále častěji využívány jako rekreační a doplňkové stavby.