Zemní vruty
Základy bez betonu
V naší zemi stále poněkud exoticky působící způsob jak založit stavbu je
instalace takzvaných zemních vrutů.
Mnoho lidí má o tomto způsobu pochybnosti, jako o velmi novém,
nedostatečně ověřeném systému. V zemi zaslíbené kvalitnímu betonu ve formě
nezničitelných bunkrů chránících naše pohraničí se opravdu těžko vysvětluje,
že je možné beton nahradit nějakou kovovou trubkou se závitem.
Technologie ovšem není vůbec tak mladá, jak by se mohlo zdát. První vrut
podobný těm dnešním si totiž nechal patentovat jistý Alexander Mitchell už v
roce 1833.
V České republice se o zemních vrutech začíná více mluvit až s rozmachem dřevostaveb v posledních letech. Je totiž zjevné, že pro stavbu klasické zděné budovy se vruty určitě nehodí. To je ale zároveň asi jejich jediná nevýhoda.Trendem dnešní doby je rychlost, efektivnost a zároveň ohled na životní prostředí a to jsou oblasti, kde vruty v podstatě nemají konkurenci.
Co všechno tedy zemní vruty řeší?
Ať už potřebujeme postavit plot, pergolu, terasu, zahradní domek, nebo 4kk bungalov, tak instalací zemních vrutů ušetříme spoustu času a problémy typu kam s nadbytečnou zeminou, po vykopání děr pro betonové základy. Díky různým délkám vrutů a mnoha typům patek je snadné vybrat vhodné řešení přímo podle náročnosti projektu. Téměř všechny instalace, včetně základů bungalovu, se realizují za jeden až dva dny.
Jak to funguje
Zemní vrut je v podstatě kovová trubka se závitem a patkou, kde nejčastější průměr bývá kolem 70mm a tloušťka stěny až 3,5mm. Povrch je upraven proti vlivu povětrnostních vlivů žárovým zinkováním a tím je zaručena potřebná odolnost po dobu vyšších desítek let. Zavrtáním do dostatečné hloubky do země pak vytváří silnou oporu pro svislé i horizontální zatížení, kdy únosnost jednotlivého vrutu dosahuje i tisíce kilogramů. Přesné hodnoty se zjišťují provedením takzvané tahové zkoušky na místě instalace, která nám podle typu zeminy dodá přesné hodnoty, se kterými může konstruktér počítat.
Instalace může probíhat několika způsoby. První, vhodný pro domácí kutily je ruční instalace pomocí páky, kdy manuálně zašroubujeme vrut do země. Další variantou je speciální elektrická ruční vrtací souprava s vysokým kroutícím momentem, která nám umožňuje vrtat až do hloubky kolem 1500mm. Posledním řešením jsou stroje s hydraulickou vrtací hlavou, díky kterým lze zakládat velké projekty typu rodinný dům, nebo konstrukce solárních elektráren na zelené louce v tempu desítek až stovek kusů za jediný den.
Hlavní výhody použití zemních vrutů pak jsou tyto:
-Rychlá instalace v rámci jednotek dní
-Velmi šetrné k místu instalace, žádná rozkopaná zahrada a přebytek hlíny
-Univerzálnost použití díky různým typům patek
-Možnost vruty odinstalovat, nebo přemístit v případě potřeby
-Nízká uhlíková stopa procesu výroby a instalace
-Možnost okamžitého zatížení ihned po instalaci
Off-Grid Bydlení: Soběstačnost a udržitelnost ve vašem domově
V dnešní době stále více lidí hledá způsoby, jak se osamostatnit od centrálních dodavatelů energií a vodních zdrojů, a přitom minimalizovat svůj ekologický dopad.
13.11.2024 (redakce)