Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

I bydlení v okolí hlavního města má své alternativy

( Nejčastější formy alternativního bydlení kolem Prahy )

V poslední době má slovo „alternativa” negativní podtext, protože je spojováno s ekologickým aktivismem. Alternativa ale ve skutečnosti označuje „jinou volbu”, pro kterou se každý může svobodně rozhodnout.

Ekodomy

Ekodomy se na první pohled nijak neliší od běžných paneláků, nicméně mají daleko menší dopad na životní prostředí. Již ve fázi projektování se počítá s tím, že budou využívat obnovitelné zdroje energie.

Na výstavbu se používají recyklované materiály a do systému odpadních vod je instalována čistička. Domy jsou maximálně energeticky samostatné a jejich vlastnosti se přibližují pasivním domům. Fotovoltaika spolu s tepelným čerpadlem zajišťují topení, klimatizaci a neustálý přísun čerstvého vzduchu zajišťuje rekuperace. Hlavní město Praha podporuje instalaci fotovoltaiky, a pokud se systém osvědčí, chystá se do budoucna komunitní výroba energie z fotovoltaiky na střechách domů.

Rekuperace je výměna vzduchu, kdy se při výměně čerpá teplo z vydýchaného vzduchu a s 95% účinností se vrací v přítoku čerstvého vzduchu. Rekuperační jednotky mimo jiné udržují vlhkost vzduchu a jejich filtry nepropouští žádné alergeny.

Dalším udržitelným aspektem je zadržování dešťové vody, která se dá využít na praní a mytí. Na konstrukci systému zadržování dešťové vody se dají získat dotace.

Pasivní a nízkoenergetické domy

Pasivní a nízkoenergetické domy mají podobné vlastnosti. Jsou charakteristické svým kompaktním tvarem, energetickou úsporností a interiérem, který je promyšlený do posledního detailu. Domy jsou navrženy tak, aby spotřeba energie na vytápění a chlazení byla minimální.

Mají silnou vrstvu izolace, aby se co nejvíce udržovala optimální teplota uvnitř nehledě na počasí venku. Systém větrání obsahuje, stejně jako eko domy, rekuperaci tepla.

Okna jsou umístěna na jižní straně a pomáhají s vytápěním vnitřního prostoru. Do pasivních a nízkoenergetických domů se používají trojskla, která minimalizují tepelné ztráty. Celý tento systém je zaštítěn tepelným čerpadlem, nebo solárními panely.

Důležitá je kontrola vlhkosti, aby se předešlo vzniku plísní. Do domů se instalují energeticky úsporné spotřebiče a osvětlení, čímž se uhlíková stopa ještě snižuje.

Kvalitní materiály s nízkými emisemi zlepšují vnitřní prostředí. Domy jsou navrženy s ohledem na dlouhodobou udržitelnost a minimalizaci dopadu na životní prostředí.

Dřevostavby

Dřevostavby nejenže jsou ekologické a z obnovitelných materiálů, ale také mají přirozené izolační účinky, čímž ušetříte nejen peníze, ale také životní prostředí. Jejich nepochybnou výhodou je, že bývají postaveny mnohem rychleji, než cihlové domy.

Jednotlivé dřevěné panely se dají připravit předem, a poté už jen složit přímo na staveništi. Dřevo je relativně lehké a dá se podle potřeby na místě upravit. Pokud si ke dřevu vyberete kvalitní a nezávadnou izolaci, zvýší se energetická účinnost stavby a sníží tepelné ztráty.

Těžba dřeva v porovnání s konvenčními stavebními materiály, jako je beton nebo cihly, generuje méně CO2, a tudíž má nejen výsledná stavba, ale i příprava materiálu menší dopad na životní prostředí. Dřevo nám umožňuje zůstat více v kontaktu s přírodou, což působí dobře na naši psychiku. Esteticky působí dřevo příjemně.

Pokud se dřevo správně ošetří, je velmi odolné. Náklady na údržbu jsou daleko menší, protože oprava dřevostaveb je obecně jednodušší. Dřevěné stavby nabízejí mnoho variací od roubenek s tradičním vzhledem, až po futuristické geodetické kupole (zde vložit odkaz na článek).

Funkcionalistické domy

Funkcionalistické domy mají prvky modernismu. Jejich hlavním cílem je praktičnost, na kterou je v tomto případě kladen daleko větší důraz, než na estetiku. Vyznačují se přímými liniemi, jednoduchostí a minimalismem. Moderní stavby jsou z udržitelných materiálů a propojují design s funkčností.

Prostor uvnitř bývá otevřený a velký. Obytná plocha se takřka nedělí, a kromě ložnice a koupelny je všechen ostatní prostor propojen do jedné prosvětlené místnosti. Velká otevřená plocha dává pocit prostoru a svobody, takže je bydlení velmi příjemné i přesto, že jste stále v bytě. Velká okna slouží k lepšímu vytápění, větrání a osvětlení místnosti, a pokud jsou domy navíc vybaveny alternativními zdroji energie, zvyšuje to jejich energetickou účinnost.


Všechno má svoji alternativu a každý si může najít takový styl bydlení, který mu bude maximálně vyhovovat. Pokud nemáte představu, kolik možností a alternativ vůbec existuje, pročtěte si náš web/ dejte odběr našeho newsletteru, kam budeme nadále přidávat články o udržitelných a dostupných alternativách bydlení.


kylie-lugo-t0BavJY0M-U-unsplash

Život v komunitě? Proč ne! Stačí si vybrat takovou, která vám bude vyhovovat ​

Ze všech alternativ je komunita asi nejkontroverznější téma.