Domácí větrná elektrárna
Hned na úvod je nutné uvést, že domácí větrné elektrárny u nás nemají vysokou účinnost a slouží spíše pro zábavu nebo pro zajímavost než jako důležitý zdroj energie pro domácnost. Na většině našeho území nemají větrné elektrárny smysl vůbec a i na vhodných lokalitách o nich můžeme uvažovat nejvýše jako o zdroji pro venkovní osvětlení zahrady.
Umístění
Platí, že čím výš svoji větrnou elektrárnu umístíte, tím větší bude mít průměrný výkon s ohledem na to danou lokalitu. Takže střecha vysokého domu umístěného na kopci nebo několikametrový stožár je ideálním místem. Pokud uvažujete o konstrukci jen pro svoji elektrárnu, je nutné počítat s vybudováním zemních konzolí a natažením ocelových šponovacích lan. Toto jištění spolehlivě předejde zhroucení konstrukce i pří největších větrech, ale je nutné dodržet pravidla a postupy.
Využití
Jak již bylo zmíněno, u nás nemají domácí větrné elektrárny energetický význam. Pokud ale bydlíte v dobrých podmínkách a chcete si ji pořídit, směle do toho. Při správném zapojení a využití střídače a baterie je možné soustavou občasně napájet několik zahradních svítidel nebo občasnou nezávislou filtraci jezírka. Doporučuji se na tento zdroj v žádném ohledu nespoléhat a mít pro daný sektor i primární napájení ze sítě nebo solární elektrárny.
Moje zkušenost
Sám jsem si pořídil větrnou elektrárnu o výkonu 400 wattů a napětí 12 V z Aliexpresu. Tehdy za cenu asi 3000 Kč i s dopravou. Původně byla zamýšlená jako doplněk k solární soustavě. Po rychlém vystřízlivění při krátkém testu, kdy se ukázal výkon okolo 45 wattů při maximálním větru, jsem zaváhal. Ale nakonec jsem se stejně rozhodl elektrárnu využít. Po půl roce užívání musím suše konstatovat, že oproti investici do ,,solárů" tohle byly vyhozené peníze. Prodal jsem ji asi za 600 Kč mladému kutilovi na testy.