Dřevěná terasa
Terasa je doplňkem většiny alternativních staveb. Více než polovinu roku nabízí místo pro stolování, grilování, práci i relaxaci. Navíc opticky zvětšuje dům a prakticky spojuje obytný prostor se zahradou. Pojďme si tedy podrobně vysvětlit, jak na to.
Podklad terasy
Jako pevný základ se používají dlaždice na zhutněném podkladu (hlíně nebo štěrku). V případě stálého objektu se používají betonové základy vylité do ztraceného bednění. Podle velikosti terasy je potřeba 6–20 opěrných bodů, a tudíž i stejný počet malých betonových patek. Výhodou odlévaných patek je možnost zalití ocelového držáku trámku. Ten usnadní instalaci dřevěného rámu terasy.
Podlahová prkna
Velmi důležitý je výběr dřeviny, který má největší vliv na životnost terasy. Nejodolnější a také nejdražší je dub. Dobře také poslouží borovice nebo modřín. Při instalaci je nutné dodržet správné pracovní postupy (zdroj: youtube). Myslete také na to, že dřevo časem ,,pracuje“ a je nutné dodržet jednotlivé rozestupy mezi prkny kvůli dilataci. Širší prkna je nutné uchytit na každém podpěrném místě více než dvěma vruty. Předejdete tak postupnému kroucení jednotlivých prken.
Lak/chem. ošetření
Nejpoužívanější je OSMO. Bohužel je také nejdražší a několik nátěrů velké terasy se opravdu prodraží. Také se používají bezbarvé laky ostatních značek jako Balakryl, se kterým mám výborné osobní zkušenosti. Dobré chemické ošetření výrazně prodlouží životnost terasy. Terasa je pochůzná plocha, takže doporučujeme několik nátěrů, aby se vytvořila odolná vrstva laku.