Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

Geodetická kopule v praxi - co všechno vám přinese alternativní/ekologický/nízkonákladový dům?

Sníte o plnohodnotném domu, ale odrazuje vás množství peněz a materiálů, které stavba vyžaduje? Nevěšte hlavu! Geodetická kopule je dostupná alternativa a navíc je šetrná k životnímu prostředí.

Co oceníte už při stavbě

Minimální spotřeba materiálu snižuje celkové náklady na stavbu.

Výslednou velikost stavby určuje rozměr jednotlivých trojúhelníků, který se vypočítává pomocí počítačového programu.

Stavba je vcelku rychlá. Není potřeba kopat základy, ani lít beton, takže můžete počítat s tím, že budete mít zhruba za 2 měsíce hotovo, včetně příprav materiálu.

Údržba je snadná. Stačí průběžně kontrolovat vnější vrstvu barvy a občas zkontrolovat konstrukci zevnitř.

Na geodetický dům často není potřeba ani stavební povolení. Obytné prostory si navíc můžete rozšířit tím, že postavíte další kupoli a propojíte ji s předchozí.


Co oceníte po nastěhování

Trojúhelníková konstrukce podpírá samu sebe, a proto je velmi stabilní. Tlak větru se při nárazu rozloží po celém povrchu a stavbu tak tlačí k zemi. Totéž platí se sněhem. Velké vrstvy kopuli dělají ještě stabilnější.

Za zmínku stojí také skvělé akustické vlastnosti. Kopulovitý tvar dobře odráží zvuk a zároveň minimalizuje ozvěnu, takže je vhodný jako koncertní sál nebo nahrávací studio.

Tvar domu zajišťuje dobrou cirkulaci vzduchu uvnitř stavby. V zimě se dá cirkulace využít jako topení. Skrze dostatečně velké okno slunce prostory přes den vyhřívá a teplý vzduch se dostane do celé kopule. Tím se výrazně sníží náklady na topení a v létě na klimatizaci.


Použití geodetických staveb

Často si lidé pořizují kopuli jako obytný dům, ale dají se využít i jako sály a kongresová centra. Vše se odvíjí od zvolené velikosti stavby. Prosklená kopule bude efektivní jako skleník. Dřevěné stavby díky jednoduchosti a přenosnosti poslouží také jako nouzový přístřešek při humanitárních krizích nebo přírodních katastrofách.

Kopule jako taková už se dávno využívá pro vesmírný výzkum. Typický kopulovitý tvar mají například observatoře.


Známé geodetické kopule z celého Světa

1) Eden Project je botanická zahrada a environmentální projekt v Cornwallu v Anglii. Geodetické kopule poskytují optimální podmínky pro pěstování rostlin a navíc vytvářejí unikátní zážitek pro návštěvníky.

2) Biosférická kopule byl experimentální projekt, který měl simulovat uzavřený ekosystém pro dlouhodobé pobytové mise na jiných planetách. Tato geodetická struktura byla navržena tak, aby poskytovala životní prostor pro výzkumníky a byla soběstačná v produkci potravin a recyklaci odpadu.

3) Po zemětřesení v roce 2010 byly na Haiti postaveny dočasné geodetické domy. Ty poskytovaly útočiště pro tisíce lidí, kteří byli postiženi katastrofou,

4) Na jihu Evropy, Spojených států a v jiných částech světa využívají komunity geodetické domy jako trvalé bydlení.

Geodetické domy v Africe a Asii

Kopulovité stavby se využívají v Africe a Asii, protože je to užitečné řešení pro mnoho komunit a projektů.

V rurálních oblastech se často využívají na trvalé bydlení. Jsou cenově dostupné a odolné. Místní mají často omezený přístup ke stavebním materiálům nebo žijí v oblastech s extrémními podmínkami.

V některých částech Afriky a Asie se geodetické domy využívají jako turistické chaty nebo rekreační objekty. Jsou lákavé pro a jejich konkrétní použití a design se mohou lišit v závislosti na místních podmínkách a zvyklostech.


Geodetická kopule jako fabrika

Celosvětově známá geoodetická stavba, využívaná jako továrna, je komplex společnosti Pacific Domes. Tato firma vyrábí a dodává geodetické struktury pro různé účely.

Pacific Domes postavil například geodetické průmyslové továrny pro výrobu inovativních produktů.

Továrna společnosti Blue Origin je soukromá kosmická společnost založená Jeffem Bezosem. Geodetický kopule slouží jako výrobní zařízení pro vývoj a výrobu raketových motorů a kosmických lodí. Jejich velikost poskytuje dostatečný prostor pro montáž, testování a výrobu kosmických technologií.


Současný trend a budoucnost geodetických domů

Geodetické domy se stále vyvíjejí. Designéři a architekti zkoumají nové materiály a konstrukční techniky, které mohou zlepšit stabilitu, energetickou účinnost a estetický dojem geodetických struktur.

Moderní technologie, jako je 3D tisk, také otevírají nové možnosti pro rychlé a efektivní vytváření geodetických konstrukcí.

Jelikož jsou geodetické domy považovány za ekologicky šetrné a udržitelné, mohou hrát důležitou roli při dlouhodobém snižování emisí uhlíku a vytváření bydlení šetrného k životnímu prostředí.


Specifika geodetických staveb

Při stavbě je potřeba udržet trojúhelníkový tvar konstrukce a tím je omezená volba designu interiéru. Okna musí být přizpůsobena trojúhelníkovému tvaru. Dveře se vyrábějí na míru. Čekací lhůta a cena se odvíjí od firmy, kterou si objednáte.

Některé instalace, jako odvod dýmu nebo elektrické vedení, mají specifické řešení, což se může trochu prodražit.
Přístup k vrchní části domu může být ze začátku komplikovaný a náročný. Chybí zde stabilní body, o které by se dal zapřít žebřík, takže by kontroly a opravy měla provádět firma, která kopuli postavila.

A na závěr je dobré vzít v úvahu, že geodetické domy mají tendenci přitahovat pozornost, protože u nás ještě nejsou rozšířené mimo komunity.

Geodetická kopule je nejen ekologické, ale také ekonomické a netradiční obydlí. Má sice mnoho specifik, ale zároveň i výhod. Pokud vás nic neodradilo, je to pro vás ta pravá alternativa!