Jaký je rozdíl mezi mobilheimy a mobilními domy?
Mezi mobilheimy a mobilními domy jsou velké rozdíly. Nejde jen o skladbu a tloušťku stěn. Samotné využití stavby určuje požité materiály a počítanou životnost. Mobilheimy jako takové jsou poměrně starou záležitostí. Tomu odpovídá i jejich aktuální nabídka. Většina kusů nabízených k prodeji na internetu absolutně není vhodná na trvalé bydlení a vyžaduje dodatečné zateplení a další drahé úpravy. Oproti tomu mobilní domy se u nás vyrábí relativně krátce, odhadem posledních 4–5 let. Navíc za poslední dobu vzniklo v tomto oboru mnoho firem. Výsledkem toho je pestrá nabídka mobilních domů různých kvalit a dispozic. Všechny jsou vhodné na trvalé bydlení, nabízí ale různou míru komfortu podle ceny.
Mobilheimy
Tyto stavby vznikly jako rekreační sezonní zázemí k plážím a městům. Podle toho byly voleny materiály a jednotlivé díly. Mobilheim bezpečně poznáme podle podvozku s koly s odepínací ojí a podle jeho typického vzhledu. Tyto domky byly vyrobeny z ocelové konstrukce, která byla obalena plastovou fasádou s plechovou střechou. Zevnitř je použito sololitové obložení nebo u dražších verzí plastové napodobeniny dřeva nebo zdiva. Dutina mezi jednotlivými obloženími, která činí asi 3 cm, je vyplněná tenkou izolací. Okna jsou skoro vždy jednoduchá z jedné vrstvy skla s tenkým rámem. Tenké dvoje dveře působí laciným a snadno překonatelným dojmem.
Mobilní domy
Mobilní domy jsou poměrně mladou záležitostí a u nás se ve větším množství vyrábí teprve posledních pět let. Prošly tedy před výrobou vývojem a staví se upravené na naše místní podmínky.
Tyto stavby mají maximální rozměry 13,5 m na délku a 4,4 metru na šířku. Vždy mají ocelový spodní rám, který umožňuje snadné naložení a uložení jeřábem. Domy se vyrábí s ocelovou konstrukcí a část jako kompletní rámová dřevostavba. Ocelový rám stavby má výhodu tuhosti, a proto je vhodný na opakovaný transport. Kompletní dřevostavby jsou ve stejné kvalitě zpravidla trochu levnější vzhledem k vyšším nákladům na materiál ocelového rámu. Tloušťka zdí u těchto domů se pohybuje od 15 cm do 25 cm. Strop a podlaha jsou většinou o 20 % širší než zdi. Vytápění je v nabídce od krbových kamen po tepelná čerpadla a další aspekty potřebné pro získání energetického standardu. Okna jsou dostupná v dvojskle, ale některé firmy už nabízí jen trojsklo. Dveře jsou jedny klasické bezpečnostní, jako u zděných domů, a druhé balkonové.
V nabídkách firem jsou v provedeních od 2+1 do 4+KK. Ceny mobilních domů se pohybují od 700 000 Kč po plně vybavené a velké za 3 000 000 Kč. Hodně záleží na tom, zda jde o zmíněnou celkovou dřevostavbu a jaké je vybavení. Samozřejmě se do ceny také promítá, jaký nabízí stavba komfort.
Slovo na závěr
Mezi těmito domy jsou obrovské rozdíly a není dobré si je plést. U výběru vašeho domu by se vám to mohlo vymstít. Varujeme též před neférovými praktikami některých výrobců, kteří i dnes tvrdí, že jejich mobilheimy jsou celoroční. Při výběru dbejte na kvalitní zateplení, věnujte pozornost materiálům použitým na fasádu a interiér a dobře dimenzovanému vytápění. Jednotlivé firmy nabízí domy různé kvality a vybavení. Buďte proto obezřetní a zohledněte veškeré náklady na pořízení nového bydlení, které vás čekají. Vyberte si dům i podle vybavení na míru a způsobu vytápění nebo dokonce stupně nezávislosti na inženýrských sítích.