Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

Kolik stojí tiny house a na kolik vyjde stavba svépomocí?

Tiny house velmi rychle získal na popularitě. Zvlášť u mladých a příznivců glamingu slaví poslední dobou nebývalý úspěch. S tím je spojen vznik několika desítek firem, které se tímto sortimentem zabývají. Osobně máme za sebou stavbu jednoho kusu a účast na dvou brigádách. Víme, že ani v několika zkušených lidech to není práce na jeden víkend. Na druhou stranu pokud někdo chce za tiny house 1 milion a více, musí si to obhájit nejen precizní prácí a dokonale funkčním projektem, ale i použitými materiály a stupněm komfortu, který domek nabízí. V těchto cenách už jsme velmi vybíraví i my.


Kolik stojí tiny house i s vybavením u kvalitního výrobce?

Ceny kvalitních tiny housů viz foto se pohybují kolem 1,6 milionu korun. To ale mluvíme o špičkové kvalitě stavby s kompletním vybavením. Od vybavení koupelny v podobě vany nebo sprchového koutu až po drobnosti, jako je zrcadlo nebo podlahové vytápění. V obývacím pokoji pak očekáváme kvalitní kamna nebo vestavěný nábytek tvořící schody do patra. Tyto funkční prvky sice zvyšují cenu za tiny, ale bez něj je poloviční a nábytek na míru z CNC si doma nevyrobíte jen tak. V součtu nákladů se v konečném důsledku bavíme o cca 800 000 Kč jen za materiál a práce externích firem.

Kolik stojí tedy stavba svépomocí?

Při stavbě svépomocí se bavíme o rozpočtu, který si stanovujete vy sami přesně podle použitých materiálů a velikosti stavby. Na druhou stranu jsou věci, na kterých se nedá šetřit, budou vám v součtu tvořit masivní položku. Je to třeba konstrukční řezivo, podvozek, střecha, okna, zateplení, obložení, fasádní obložení a další. Pokud hodně slevíte z použitých materiálů a tedy částečně i z životnosti, dostanete se s cenou za náklady na cenovou hladinu kolem půl milionu. Následně, pokud máte levnou dopravu materiálu a stavební místo zdarma, ušetříte další náklady. Externí práce jako jsou odpady nebo elektřina, představují oblast, kde se šetří zpravidla špatně a skoro nikdy to není dobrý nápad. Když připočteme ceny za materiál, jako jsou rozvody elektřiny a vody nebo komín plus práce kominíka, elektrikáře a topenáře, dostaneme se s rozpočtem na stavbu svépomocí kolem 650 000 až 700 000 Kč. Samozřejmě dá se postavit i levněji, ale to už se bavíme o tom, že máte známé na pile a váš tchán shodou okolností vyrábí podvozky na tiny.

Jak tedy a kde ušetřit?

1) Dá se výrazně ušetřit při snížení nároků a pokud oželíte vybavení na míru , pak můžete počítat s úsporou až o 400 000 Kč.

2) S každým poctivým výrobcem se dá domluvit na rozsahu jeho prací a kvalitě použitých materiálů.

3) Většina výrobců nabízí možnost dostavby svépomocí. V takovém případě si jen část stavby děláte svépomocí a ta nejtěžší práce, která by měla být dělaná v hale, je hotová. V takových případech se můžeme dostat na cenu kolem 900 000 Kč. Ale pořád jde v konečné fázi o velmi luxusní projekt.

4) Jsou na trhu firmy, jež nakupují materiály ve větším množství a staví za velmi rozumné ceny též tiny housy s trochu nižší mírou komfortu. To znamená, že tu nenajdete podlahové vytápí v ceně a další. Ale při cenách za tiny house 8 x 3 m za 550 000 Kč je to velmi zajímavá možnost pro méně movité.

Slovo na závěr

Ceny těchto domů jsou poslední dobu žhavým tématem v každé skupině a diskuzi. Bohužel málokdo zohledňuje kvalitu, funkčnost a konečný komfort, který domek nabízí. Je rozdíl mezi plně vybaveným velkým domem s dvěma spacími lofty a podlahovým vytápěním, kde nemusíte brzy ráno vstávat a přikládat do ohně, a mezi nízkorozpočtovým projektem se základním vybavením, ale též v prvotřídní kvalitě výroby. A pak tu máme samozřejmě spoustu nekvalitních firem, před kterými důrazně varujeme, a doporučujeme výrobce vždy navštívit a prověřit ideálně osobně.