Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

Život v komunitě? Proč ne! Stačí si vybrat takovou, která vám bude vyhovovat

Ze všech alternativ je komunita asi nejkontroverznější téma. Lidstvo už od takového stylu života odvyklo. Jak předejít sporům a ponorkové nemoci? Budete potřebovat jasná pravidla.

Coliving neboli spolubydlení

Existují různé druhy komunit. Například coliving, neboli spolubydlení, má mnoho podob a dnes už se dokonce staví ekologicky udržitelné domy, pro něj přímo uzpůsobené.

Coliving často využívají mladí freelanceři a studenti. Kromě společné kuchyně a koupelny má každý vlastní pokoj. Velkou výhodou takového bydlení je, že se o provozní záležitosti a údržbu starají majitelé domů. Nájemníci mají na starost pouze sebe a dobré vztahy se sousedy.

V Praze a jejím okolí už dnes vznikají stavby navržené přímo za účelem spolubydlení, takže jsou vnitřní prostory upraveny tak, aby bylo spolubydlení pro všechny pohodlné.

Tak trochu velká alternativa, aneb co přináší život v komunitě

Komunitní bydlení je dostupné i v samotné Praze. Před založením komunity je důležité dobře zhodnotit nejen právní aspekty, ale také vztahy s budoucími členy. Kromě důvěry a dobrých vztahů jsou důležitá racionální řešení.

Život v komunitě je totiž především o spolupráci. Jedná se o velký systém, ve kterém je potřeba důsledně dodržovat pravidla, aby vše dobře fungovalo.

Komunita se například může rozhodnout zrekonstruovat starý dům s využitím nových, ekologických materiálů a zdrojů energie. Dům by měl být především dostatečně velký. Každá domácnost si bude muset pořídit vlastní vodoměry a elektroměry, aby nedocházelo k rozepřím kvůli penězům.

Je potřeba si umět hlídat osobní prostor a stanovit hranice tak, aby bylo jednání mezi členy otevřené a čitelné.

Energetická komunita

V energetické komunitě mají všichni členové vlastní bydlení, ale mají sdílený odběr fotovoltaické elektřiny. Každý člen má vlastní měřič a platí pouze za skutečně využitou energii. Pokud se komunitě podaří za období ušetřit určitý objem elektřiny, může ho prodat obchodníkům s energií, čímž se ve výsledku rapidně snižují náklady.

Energetická komunita je výborné řešení pro ty, kdo by rádi snižovali svoji energetickou stopu, ale komunitní či společné bydlení nevnímají jako tu pravou volbu.

Jakou alternativu hledat?

Při hledání jakýchkoliv alternativ nezapomínejte na to, že nic není na 100% jisté a funkční. Pokud například hledáte bydlení s minimálními dopady na životní prostředí, musíte se smířit s tím, že i nízkoenergetické domy mají svoji uhlíkovou stopu.

Nebo hledáte skvělou komunitu, ve které to bude fungovat? Pak počítejte s tím, že tím více lidí žije pohromadě, tím náročnější je najít rovnováhu. Nejdůležitější je, aby všichni členové dokázali dodržovat pravidla.

Každá alternativa má svá úskalí a nejlepší je hledat takovou, která je co nejméně škodlivá nejen pro životní prostředí, ale také pro vás.

prague-1845560_1920

I bydlení v okolí hlavního města má své alternativy​

V poslední době má slovo „alternativa” negativní podtext, protože..