Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

Low-cost ostrovní solární elektrárna

Elektřina je jedním ze zdrojů, bez kterých si dnešní komfortní život již nedokážeme představit. Ale ne každý pozemek je plně zasíťovaný a ne každý z nás chce být plně závislý na ČEZu. Nemluvě o skokovém zdražování elektřiny a možném blackoutu, na něž je jen málokdo z nás připravený.

Rozpočet a využití

V tomto případě se zaměříme na nízkorozpočtovou elektrárnu do celkových nákladů 40 000 Kč. Taková elektrárna by nám měla sloužit jako základní zdroj elektrické energie v místě, kde nemáme možnost připojení na elektrickou síť a nechceme nebo nemůžeme investovat statisíce. Tato elektrárna by měla zvládnout zajistit osvětlení v objektu na 12V obvod. Dále by měla být schopna napájet základní spotřebiče, malou lednici se stálým příkonem 50 W, občasně užívaný spotřebič do příkonu 800 W a zajistit nepřetržitý provoz notebooku a nabíječky pro mobil, sluchátka, kameru atd.

Sestava komponentů a jejich účel

Solární panely jsou nejdůležitějším komponentem. V našem případě budeme volit dva kusy panelu 375 W za cca 4 200 Kč/ks. (8 400 Kč)

Baterie budeme volit LiFePo4 protože jsou oproti olověným akumulátorům mnohem efektivnější, a tudíž i cenově výhodnější. Naše baterie se bude skládat ze 4 kusů článku 3,2V 135 Ah a dohromady nám dají 12,8V baterii se 135 Ah za cenu cca 10 000 Kč. K tomu je potřeba balancer, který udržuje všechny čtyři články ve stejném stavu.

MPPT regulátor slouží k regulaci a optimalizaci využití výkonu panelů. Je připojen mezi panely a baterii. Cena modelu pro naše použití je kolem 4 000 Kč.

Měnič slouží k změně napětí z 12 V na 230 V. V našem případě poslouží výborně jeden ze standardních modelů s výkonem 1000 W a cenou cca 4 000 Kč.

Kabeláž a pojistky jsou nedílnou součástí setu. Jejich délka a cena se odvíjí od daného projektu a vyhradíme si na ně částku 2 000 Kč. Vždy je lepší kabeláž předimenzovat.


Součet

8 400 Kč (panely) + 11 000 Kč (baterie + balancer) + 4 000 Kč (regulátor) + 4 000 Kč (měnič) + 2 000 Kč (kabely a pojistky) + 600 Kč (rezerva) = 30 000 Kč

U olověného akumulátoru využíváte 30 % objemu elektřiny, zatímco u baterií LiFePo4 cca 75 %.


Otestování:

Už druhým rokem mi tento set slouží na projektu a přes léto je plně dostačující. V zimním období je nutné panely ometat a počítat s jejich daleko nižším výkonem. V důsledku toho je potřeba se opravdu důsledně vyhýbat plýtvání energií.

Závěr

Závěrem bych určitě rád doporučil Youtube kanál ampéráka, který mi v tomto ohledu dost pomohl a vám také dobře poslouží jako zdroj dalších informací. Na konečné zapojení a kontrolu sestavy doporučuji přizvat elektrikáře s řádným školením.