Správný přístup k vyřízení povolení na mobilní dům
Krásný den všem nadšencům do bydlení,
Dnešní článek bych rád pojmenoval názvem kola, včely, myslivec. Proč tento název? Protože se mi vyskytli dotazu na realizaci záměru pojmenovanými různě například:
– Mobilní dům – na kolech jako auto
– Včelín
– Posed
Již v předešlém článku jsem důrazně zmiňoval:
Úřad není nepřítel, vždy vše v první řadě konzultujte s úřadem.
I přes to vše se stále snažíme ze své přirozenosti hledat způsoby jak něco obcházet. Podotýkám, to není cesta. I nový stavební zákon mluví jasně, výrobek plnící funkci stavby je stavba, a stavby sloužící pro bydlení nebo rodinnou rekreaci jsou stavbami jednoduchými.
Co to znamená pro nás? I úředníci jsou lidi, a uvažují obdobně jako my a je zcela zbytečné si přidělávat starosti tím, že si budete snažit znepřátelit úřad. Což znamená, že různé variace na obcházení zákona a nebo vymýšlení absurdních kliček je zcela zbytečné. Obvykle to končí tím, že si příslušný úředník myslí, že z něj děláme blbce a je o to pozornější a přísnější. Takže takhle NE!.
Pokud budeme navrhovat mobilní domek na mobilním podvozku, je to stále klasická stavba. Podvozek Vám ze stavby neudělá výrobek, který není potřeba schvalovat. Stále je to výrobek plnící funkci stavby a podle toho se s ním musí nakládat. Jedinou výjimku mají vozidla schválená pro provoz na pozemní komunikaci s platnou technickou kontrolou, jinak nazývaná karavany, umístěná na pozemcích k tomu určenými. Lidově řečeno karavan v kempu nikomu nevadí. Karavan na pozemku místo chaty je buď černá stavba, nebo skládka. Tak k tomu mohou přistupovat i úřady.
Včelín, posed a další alternativy jsou v podstatě hloupost, za předpokladu, že chci takto schvalovat nějakou stavbu typu chatka/domek. Úřad není blbec, a pokud chci schvalovat posed, měl by to být posed. Pokud chci stavět včelín, měl by to být včelín. To, že vezmu chatku a změním název na včelín, určitě není cesta.
Stavební úřady a dotčené orgány mají povinnost záměr přezkoumat. Následně se rozhodnout, zda to takto je v pořádku. Současně i po schválení má stavební úřad právo kontrolovat využívání stavby v souladu s povolením stavby. Pokud zjistí rozpor, mají právo učinit kontrolu a vyzvat Vás k nápravě.
Pozor na to!
Asi to píšu téměř krutě, nicméně mým zájmem je Vám poradit tak, aby jste v budoucnu neměli problémy. Se stavebním zákonem je to podobné jako se zákonem o pozemních komunikacích. Je to stejné, jako když nám říkají, že osobní automobil nemůže řídit osoba mladší 18 let bez řidičského oprávnění. Nahlížejme na stavební zákon stejně. Není to způsob k trápení občanů, je to zákon k uspokojení zájmu všech občanů a našeho společného soužití.
Pokud se rozhodnete, že si chcete postavit chatku nebo alternativní domek, najdete spoustu možných variant. Můžeme se setkat s prefabrikovanými stavbami, s mobilními stavbami, můžeme stavět svépomocí na pozemku….. Možností je mnoho. Po té, co se rozhodnete, co chcete stavět, je nutné mít pozemek. Pozemek by měl být v územním plánu vedený k zástavbě. Pozor nebavím se o katastru nemovitostí, bavím se o územním plánu, obvykle ke stažení na stránkách obce. Je nutné, aby pozemek byl vhodný k zástavbě. Dále by měla být zástavba v souladu s plánovaným účelem užívání. Obvykle se jedná o plochy bydlení nebo o plochy rekreace. Když si pozemek kupujete, zkontrolujte si, že na pozemek vede cesta. Cesta by měla být umístěna na obecních pozemcích. Opět lze zjistit v katastru nemovitostí, že vlastníkem je příslušná obec. V případě, že pozemek není přístupný z veřejné komunikace, je nutné zřídit věcná přeměna na příjezd a na příjem a přívod inženýrských sítí.
Pokud to vše máte, vezměte svou představu o stavbě na stavební úřad a domluvte se na dalším postupu. Pro Váš klid, doporučuji stavbu vždy schvalovat úřední cestou. Vždy! Je důležité mít doklad o tom, že stavíte podle platné legislativy k danému roku. Zákony se mění, ale když máte písemný doklad, máte navždy klid.
Co se týče dokumentace, ať je to mobilní stavba nebo klasická, je nutná projektová dokumentace. Výjimku mají doplňkové stavby na pozemcích rodinných domů a chatek za splnění konkrétních podmínek. Nicméně jakmile chcete chatku nebo domek pro bydlení je nutné schvalovat s kompletní projektovou dokumentací. Podle současného zákona i podle nového stavebního zákona.
Na závěr si dovolím jedno zvolání. Lidi nevymýšlejte jak to obejít, dělejte to podle zákonů, je to pro Váš klid. Náklady na dokumentaci jsou v porovnání s náklady na povolení stavby zanedbatelné. Neriskujte černou stavbu, v budoucnu se plánuje zpřísnění dodatečných povolení až jejich úplné zakázaní a Vážně to není sranda.
Pokud budete potřebovat s čímkoliv pomoci, jsme Vám plně k dispozici.
V případě jakéhokoliv dotazu se klidně ptejte.
Mějte se krásně a stavbě zdar!
Ing. Jakub Kuchař
AAA Projekt s.r.o.
Tel.: +420 777 257 218
E-mail: aaaprojektcz@gmail.com
Web :www.aaaprojekt.cz
Úvod do byrokracie a povolování staveb
Dovolte mi, abych se na prvních řádcích představil. Jmenuji se Jakub Kuchař. Díky správcům skupiny Alternativní bydlení se nám podařilo navázat spolupráci. Jsem velmi poctěn, že se mohu podílet na tomto báječném projektu.