Kdy je potřeba ohlášení stavby a kdy stavební povolení?
V jakých případech nás čeká ,,ohlášení stavby" a ve kterých případech je lepší volit klasické ,,stavební povolení" si společně dopodrobna vysvětlíme tak aby to pochopil každý. Obecně platí, že v případě ohlášení stavby se jedná rychlejší a jednoduší variantu. Nemusí tomu to být však vždy pravda a v případě zvolení špatné varianty se vám může vyřizování prodloužit a zkomplikovat. Základem je též prvotní návštěva místního stavebního úřadu s nákresem stavby. Kde s patřičnými úředníky projednáte její vhodnost a případné schválení na základě ,,rázu krajiny" a ,,vhodnosti stavby" do okolí.
Ohlášení stavby
Platí, že ohlášení stavby je zjednodušené stavební povolení ale je vhodné od tiny house po rodinné domy . Bohužel se při něm nevyhnete územnímu řízení. Což v podstatě znamená klasické běhání po úřadech a sehnání vyjádření od všech potřebných úřadů a institucí. A samozřejmě následné schválení. Navíc jsou zapotřebí dobré sousedské vztahy a kapka štěstí. Pro jeho úspěšné vyřízení je zapotřebí souhlas všech sousedů a možných za interesovaných stran(což může znamenat banku co poskytla hypotéku sousedovi na jeho dům). Jedinou podmínkou na stavbu v případě ,,ohlášení stavby" je aby měla nanejvýš jedno podzemní podlaží do hloubky 3 metrů, dvě nadzemní podlaží a podkroví.
Stavebí povolení
Klasické Stavební povolení je potřeba v případě, že nesplníte podmínky pro ohlášení stavby nebo neseženete sousedy a jejich souhlasy s vaší stavbou. Také je potřeba v případě kdy je nutnost zřídit studnu nebo tu stávající prohlubovat.
Územní souhlas
K vyřízení stavebního povolení je zapotřebí územní souhlas což je proces skládající z části A která obsahuje formulář s potřebnými údaji . A část B která se skládá s potřených dokumentů jako jsou : -souhlas vlastníka pozemku nebo doležením jejího vlastnictví -seznam osob oprávněných věcným právem k pozemku na kterém je stavba -souhlasy osob které mají vlastnické práva k sousedícím pozemkům -Situace v měřítku katastrální mapy, na které je vyznačen záměr. -Jednoduchý technický popis záměru doplněný o základní projektovou dokumentaci -stanovisko orgánu ochrany přírody -závazná stanoviska dotčených orgánů -vyjádření vlastníků veřejné dopravní a technické infrastruktury
Závěr
Správná volba mezi ohláškou a stavebním povolením vám může ušetřit fůru času. A to v případě kdy si oběhnete sousedy a seženete jejich vyjádření . V případě, že se nevyjádří při řízení do určitého data počítá se s jejich schválením ale jedná se o volbu vyřízení stavebního povolení a sousedé mají cca rok na vyjádření .