Zateplení odpadů a dalších sítí u maringotek, tiny housu a dalších mobilních domů
Před zimou je nutné všechny sítě zateplit a zazimovat. Zvlášť je nutné dát si záležet na odpadech a přívodech vody do stavby. Pokud byste to neudělali, voda zamrzne, zvětší svůj objem a potrhá trubky. Tomu lze předejít při dodržení rad a správných postupů. Celé se to dá zvládnout svépomocí za jeden víkend. Doporučujeme ale neotálet a nečekat na první mrazy. Práce je to potom celkem nepříjemná.
Příprava
Před započetím prací je nutná důkladná příprava. Při ní si zpřístupníme sítě a pod objektem uděláme pořádek. Vyklidíme případné věci a vyžneme zbylou trávu, plevel a nálety. Zkontrolujeme usazení a vyrovnání stavby. Pokud máte hotovo, je nutné si všechny trubky přeměřit a důkladně zapsat. Jak délky, tak průměry a spoje.
Nákupy
V místních stavebninách nebo hobby marketech byste měli nakoupit vše, co je potřeba. Pokud byste chtěli ušetřit, máme pro vás tip. Vzhledem k tomu, že se jedná vesměs o několik položek o větším množství, je dobré koukat na akce některých řetězců. Druhá možnost, která se nabízí v případě dobré vzdálenosti, je jet nakoupit k ,,sousedům“ do Polska. Lze tak ušetřit až 35 % nákladů.
Přívod vody
Přívod vody do domu je nutné dobře zateplit a ochránit před zamrznutím. Pro tyto účely slouží pouzdra na izolaci potrubí, která jsou vyrobená buď z pěněného PE, nebo z nehořlavé kamenné vlny s hliníkovou folií. Pro spoje slouží speciální kaučuková lepící páska nebo páska pro tyto spoje vyrobená z hliníku s lepící vrstvou.
Odpady
Pro zateplení odpadů z domu do země, kudy dál vedou a kde nehrozí zamrznutí, dobře poslouží stejné materiály jako na zateplení vody. Je dobré koukat hned po největších nabízených průměrech nebo případně spojit dva lepící páskou. Pro ty největší průměry existuje izolace dodávaná v pásech namotaných do role. Pro co nejdelší životnost doporučujeme takto spojované zateplení přelepit ještě jednou celistvou vrstvou zmíněné hliníkové pásky.
Elektrické kabely a přípojka
U kabelů s elektrikou platí, že pokud máte nataženo nad zemí, jejich pogumovaná izolace též podléhá postupnému popraskání a následnému zkratu. Proto je dobré je před zimou také ochránit a pokud možno umístit pod zem. Samozřejmě je třeba přizpůsobit typ kabelu a dodržet správné postupy nebo kabely jednou za čas zkontrolovat a v případě potřeby vyměnit.
Závěr
Opravdu doporučujeme nečekat na nic. Pokud jste na tyto věci nemysleli už při usazení a napojení maringotky nebo tiny housu, předem radíme, zahájit přípravy nejpozději v září. Na případné komplikace v jakékoliv podobě vám zbyde časová rezerva a dokončení byste měli mít před listopadem, kdy už se stahuje havěť v podobě myší a dalších do blízkosti tepla a práce venku nejsou úplně příjemné.