Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

Ochrana stavby před hlodavci

Hlodavci jsou pravidelným nepřítelem všech staveb. Hlavně v období podzimu, kdy se stahují před krutou zimou do teplejších míst a hledají útočiště v našich domech. Každá stavba by tak měla být ochráněna a adekvátně zabezpečena aby se do ní hlodavci nemohli dostat.

Ochrana alternativní stavby před hlodavci

Redakce
Redakce

22.10.2024

Hlodavci, jako jsou myši a krysy, mohou způsobit značné škody na alternativních stavbách. Tyto stavby, které často využívají přírodních materiálů a netradičních konstrukčních technik, mohou být náchylnější k napadení hlodavci. Společně se zaměříme na několik účinných opatření, která mohou pomoci chránit vaši alternativní stavbu před těmito škůdci.

Prevence vstupu hlodavců

Prvním a nejdůležitějším krokem k ochraně vaší stavby je zabránit hlodavcům v přístupu do ní. Zde je několik opatření, která můžete přijmout:

 

• Hlodavci se dokážou protáhnout malými otvory, proto je důležité pečlivě utěsnit všechny možné vstupy, jako jsou praskliny ve zdech, mezery kolem oken a dveří, a otvory v podlaze.

 

• Na místech, kde nelze otvory úplně utěsnit, například větrací otvory, můžete použít jemnou kovovou síťovinu, která zabrání hlodavcům v průniku.

 

• Každá odvětrávaná fasáda musí být ze spodu ,,otevřená“ aby zde mohl vzduch proudit. Bohužel to nahrává hlodavcům, kteří touto cestou mohou vniknout do konstrukce zdi. Proti tomu slouží ocelové mřížky, které se upevní zespodu vruty a zamezí průniku hlodavců.

 

• Ujistěte se, že v okolí vaší stavby nejsou hromady dřeva, odpadky nebo vysoká tráva, které by mohly sloužit jako úkryt pro hlodavce.

Mechanické nebo elektronické odpuzovače hlodavců:

• Tyto přístroje vydávají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro hlodavce nepříjemné, ale pro lidi neslyšitelné. Umístěte je v blízkosti vstupů a v místnostech, kde jste zaznamenali přítomnost hlodavců.

 

(Elektronické odpuzovače jsou samostatnou kapitolou, kterou lze jednoduše nazvat jako ,,nefunkční opatření“. Bohužel i dražší zařízení poskytne ochranu jen krátkodobě. Hlodavci si po čase zvyknou a zvuk plašiče ignorují. Proto toto neefektivní řešení moc nedoporučujeme.)

 

• Pokud již máte problém s hlodavci, můžete použít mechanické pasti, jako jsou tradiční myší pastičky nebo humánní pasti, které hlodavce chytí, ale nezabijí. Poté je můžete vypustit daleko od své stavby.

Nakonec je důležité pravidelně kontrolovat a udržovat vaši stavbu, aby byla co nejméně přitažlivá pro hlodavce:

• Udržujte vaši stavbu a její okolí čisté a uklizené, aby hlodavci neměli důvod se usadit.

 

• Pravidelně prohlížejte stavbu a opravujte veškeré poškození, jako jsou praskliny ve zdech nebo poškozené podlahy, které by mohly sloužit jako vstupní body pro hlodavce.

 

Tímto způsobem můžete účinně chránit svou alternativní stavbu před hlodavci a zajistit, že zůstane bezpečným a příjemným místem k bydlení.

 

K tomu slouží různé druhy ochran od ocelových sítí a mřížek přes permanentní plechové zaklopení až po různé lisované desky s integrovanou ochranou.

Preprava_maringotky

Doprava a usazení

Dopravu a usazení maringotky či mobilního domku člověk neřeší každý den. Není se tedy čemu divit, že když náhodou máte takovou situaci řešit, chybí informace a základní znalosti.