Dumdomega.cz
Magazín o alternativním bydlení

Výroba betonových patek

(jako základ pro střední stavbu)

Betonové patky jsou jednou z možností základů pro střední a velké stavby. Tato technologie nám dovoluje trvale umístit na pozemek od mobilního domu po zahradních chatu přes různé kontejnerové buňky. Navíc jejich správné zhotovení zvládne každý a cenově vychází velmi zajímavě. Je to ovšem kus práce, a pokud se chystáte do zhotovení svépomocí, je dobré si nejprve některé věci nastudovat. Pojďme si tedy říct podrobně, jak na to.

Potřebné vybavení a materiál

Redakce
Redakce

26.03.2024

Nejdříve je nutné sehnat veškeré potřené vybavení. Postačí běžná míchačka a kolečka na beton. Dále lopaty k manipulaci se sypkým materiálem a zednické ,,šufany“. Jako materiál na beton bude potřeba písek, štěrk, cement a voda nebo se také prodávají sypké směsi betonu. Určitě budete potřebovat také pilu a desky na formy pro jednotlivé patky.

Příprava staveniště

Nejprve je nutné vybrat vhodné místo, které bude dostatečně pevné a stabilní, aby uneslo hmotnost celé stavby. Důležité je také zajistit, aby místo bylo dobře odvodněné, aby se minimalizovalo riziko sesuvu půdy nebo zatopení základů. Po výběru místa je třeba odstranit veškerou vegetaci, kameny a jiné překážky, které by mohly bránit stavbě. Následně se vyrovná povrch a vytvoří se rovná plocha, na které budou patky umístěny. Tento krok zahrnuje použití nástrojů, jako jsou lopaty, hrábě a nivelační přístroje, k dosažení požadované úrovně terénu.

Vyměření základů a výkop jednotlivých děr

Před zahájením samotného výkopu je nezbytné důkladně rozměřit základy a přesně určit umístění jednotlivých betonových patek. K tomu můžete použít kolíky, provázek a nivelační přístroje. Začněte tím, že určíme rohy a obvod chatky, a poté pomocí kolíků a provázku vyznačíme osy základů. Tímto způsobem zajistíme, že všechny patky budou správně umístěny a ve správné vzdálenosti od sebe.

 

Jakmile máme rozměřeno, můžeme přistoupit k výkopu jednotlivých děr. Každou díru vykopeme v místě označeném kolíkem a provázkem, přičemž dbáme na to, aby díry byly rovnoměrně hluboké a široké. Hloubka by měla být dostatečná, aby zajistila stabilitu patky a odolnost vůči mrazu, obvykle minimálně 50 cm. Šířka by měla odpovídat plánovanému průměru patek, přibližně 30 cm. Po vykopání děr zkontrolujeme jejich rozměry a případně provedeme úpravy, aby byly všechny díry správně a rovnoměrně připravené.

Příprava betonu

Beton se dá připravit buď z cementu, písku, štěrku a vody nebo existuji sypké směsi prodávané po 25 a 40 kg pytlích. Pro správné vlastnosti betonu volíme poměr písku s cementem 4/1 nebo 3/1. Sypká směs se následně smísí s vodou a vznikne tekutá betonová směs. Konzistenci průběžně hlídáme a nesmí být ani moc tekutá ani tuhá. Spodek patek můžete před vylitím vyskládat plochými kameny.

Lití patek a zhutnění betonu

Každou patku je nutné lít postupně a vše důkladně hutnit. Do základu navíc přidáváme postupně kameny, železo v podobě plotů a dalších dílů. Kameny nám eliminují potřebné množství betonu a železo nám zajistí potřenou pevnost a ochranu proti popraskání. Díky nataženým provázkům znáte potřebnou výšku patek a je dobré počítat s drobnou redukcí materiálu při vysychání. Betonové patky se musí následně při schnutí polévat vodou. Zamezí se tak popraskání betonu při schnutí jednotlivých základů.

Závěr

Do jednotlivých patek se v první variantě zalijí ocelové kotvy, do kterých se usadí dřevěný rošt pro stavbu. Druhá varianta spočívá v usazení mobilních staveb se objekt usadí rovnou na holé betonové patky po vyrovnání. Mezi beton a ocelový rám se často vkládá také ipa nebo jiná izolační páska. Ta zamezí promrzaní ocelového rámu a kondenzaci vlhkosti.

417385034_122123835806097497_9162100653652752701_n

Zemní vruty

V naší zemi stále poněkud exoticky působící způsob jak založit stavbu je instalace takzvaných zemních vrutů. Mnoho lidí má o tomto způsobu pochybnosti, jako o velmi novém, nedostatečně ověřeném systému.